Tipy, ako sa zbaviť srsti v domácnosti. Pomôže kvalitný vysávač i sušička bielizne

Niektoré psy a mačky pĺznu menej, iné viac. Podstatnejšií ako dĺžka je typ srsti. Ak máte v domácnosti štvornohého miláčika, určite viete, že boj s chlpmi nie je jednoduchý. Najhoršie je to na jar a na jeseň, kedy sa psy a mačky zbavujú starej srsti ešte intenzívnejšie.

Ako sa zbaviť srsti v domácnosti

Pravdou je, že ak ste majiteľom chlpatého štvornohého miláčika, chlpov sa nikdy úplne nezbavíte, keďže nové neustále pribúdajú, ale ich množstvo v domácnosti môžete držať účinne pod kontrolou. Poďme sa preto pozrieť na tipy, čo robiť, aby bolo chlpov v domácnosti čo najmenej.

Začnite starostlivosťou o srsť

Pokiaľ nevlastníte psa alebo mačku bezsrstého plemena, budete sa musieť v prvom rade pravidelne venovať starostlivosti o srsť vášho miláčika. Kým niektoré plemená si vyžadujú minimum starostlivosti a stačí, ak ich učešete raz do týždňa, iné si vyžadujú viac pozornosti. Ide hlavne o plemená s vrchnou a spodnou srsťou, ktoré pĺznu viac než iné plemená, napr. ragdoll či mainská mývalia mačka, nemecký ovčiak či husky.

Vhodné je zakúpiť špecializovaný vyčesávací hrebeň alebo kefu, ktorý dokáže odstrániť uvoľnené chlpy zo spodnej podsady. Pri výbere hrebeňa si všímajte, či je určený pre psy alebo mačky, či je vhodný pre dlhosrsté alebo krátkosrsté plemená a taktiež veľkosť záberu, keďže u menších plemien a šteniat/mačiat vám postačí menšia veľkosť. Vhodným výberom vyčesávacieho hrebeňa a každodenným česaním môžete zredukovať vypadávanie chlpov na minimum.

K starostlivosti o srsť patrí aj správna výživa a kúpanie. Ak svojmu psovi/mačke poskytnete stravu bohatú na omega-3 mastné kyseliny, bielkoviny a ďalšie živiny, ktoré potrebuje, dosiahnete tak zdravšiu a lesklejšiu srsť. Aj nadmerné vypadávanie srsti totiž môže byť indikátorom, že pes/mačka nekonzumuje vhodnú stravu alebo sa objavili zdravotné problémy.

Kúpanie môže taktiež pomôcť predchádzať nadmernému pĺznutiu. Kvalitné šampóny a kondicionéry pre psy a mačky poskytujú srsti výživu zvonku, zbavujú ju nečistôt, zápachu a uvoľnených chlpov. Avšak pozor, zvieratá nie je potrebné kúpať každý deň, ani každý týždeň. Nadmerným kúpaním by sa ich pokožka vysušovala, čo by viedlo k ekzémom a iným problémom. Svojho miláčika kúpte podľa potreby, raz za 6 – 8 týždňov. A keďže kúpanie ani vyčesávanie srsti nepatria medzi obľúbené aktivity mnohých psov a mačiek, je vhodné ich na ne privykať už od malička, a to pokojným a láskavým spôsobom, aby si k ním nevybudovali negatívne asociácie.

Pravidelné vysávanie je základ

Chlpy sa časom dostanú všade, nielen na podlahy, ale aj na nábytok, sedačky, kuchynskú linku a podobne. Miestom s najväčšou koncentráciou chlpov sú rozhodne podlahy, kde sa zviera zdržiava najčastejšie. Čím nepravidelnejšie podlahy čistíte, tým viac chlpov sa na nich nazbiera. A práve preto je dôležité poctivé vysávanie, vďaka ktorému eliminujete výskyt chlpov aj na ostatných povrchoch.

Vysávanie mačacej srsti

To, ako často doma vysávať, je otázkou vašich preferencií aj toho, ako veľmi vaše zviera pĺzne. Ideálne je vysávať denne aspoň tie podlahy, kde sa zdržiavate najčastejšie, teda napr. obývačku, kuchyňu a chodby. Častejšie by sa mali vysávať aj plochy pokryté kobercami, keďže práve v nich sa zachytáva veľké množstvo chlpov a nečistôt. Pre tých, ktorí na vysávanie nemajú čas, sú vhodnou alternatívou robotické vysávače, ktoré požadovanú podlahu povysávajú podľa nastaveného harmonogramu za vás. Raz do týždňa je však tiež potrebné povysávať bežným vysávačom, ktorým sa dostanete aj do ťažšie dostupných miest.

Stavte na kvalitný vysávač

Podstatné je nielen ako často, ale aj čím vysávate. Ak sa chystáte zakúpiť si nový vysávač, berte do úvahy chlpy vášho domáceho miláčika. Na to, aby dokázal vysávač efektívne vysať chlpy zo všetkých povrchov, potrebuje mať dostatočný výkon, saciu silu a schopnosť dostať sa aj do kútov a rohov. Aby si váš vysávač bez problémov poradil so zvieracími chlpmi, mal by mať:

  • Výkon – Aspoň 800 W, vďaka čomu vysaje chlpy nielen z obyčajných hladkých povrchov, ale aj z kobercov, čalúnenia a textílií. Vysávač so slabým výkonom by chlpy určite neodstránil a išlo by o vyhodené peniaze.
  • Antialergický filter – Najlepšie HEPA filter alebo iné filtre, ktoré zachytia väčšinu prachu a alergénov, a to nielen s prípade, že máte v rodine alergika. Niektoré filtre dokonca filtrujú vzduch a zbavujú ho zápachu.
  • Hlavice a nadstavce – Vďaka ktorým s ľahkosťou povysávate nielen podlahu, ale aj koberec, príp. drevené parkety, čalúnený nábytok, parapety a pod.
  • Vrecko na prach – V prípade alergikov sú lepšie modely vysávačov, ktoré zachytávajú prach do vreciek, pretože pri vysypávaní obsahu by sa inak alergény dostali späť do ovzdušia.
  • Tichý chod – Keďže niektoré zvieratá, predovšetkým mačky, zvuk vysávača vystraší, voľte skôr tichšie vysávače do 65 dB. Tichý vysávač bude určite správnou voľbou aj pre vás, keďže kvôli chlpom budete musieť vysávať častejšie a kvôli neporiadku niekedy aj vo večerných hodinách.

Okrem klasického či robotického vysávača sa oplatí zvážiť aj kúpu malého, ručného vysávača na rýchle a jednoduché zbavenie sa nečistôt. Môžete ním povysávať chlpy z vankúšov predtým, než príde návšteva, kúsky štrku v okolí mačacej toalety, trávy, ktoré mohlo zviera priniesť domov na labkách a ďalšie drobné nečistoty. V prípade týchto vysávačov si však skutočne overte výkon, keďže v obchodoch možno nájsť množstvo lacných ručných vysávačov s takým malým výkonom, že nezvládajú vysávať poriadne ani prach.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie vysávače

Kobercom venujte obzvlášť pozornosť

Aj keď koberce pravidelne vysávate, je potrebné im venovať pozornosť navyše. V tkaninách, hlavne v kobercoch s dlhým vlasom, sa zvieracie chlpy veľmi dobre držia a nie je vždy jednoduché ich vysať. Pri vysávaní prechádzajte po koberci nielen v jednom smere, ale ako vertikálne, tak aj horizontálne. Po jednom mieste prejdite viackrát z viacerých smerov – len tak máte čo najväčšiu šancu, že sa vlas koberca presunie a vy vysajete aj chlpy, ktoré sú z jednej strany schované. Vysávanie by však nemalo byť jediným spôsobom čistenia – raz za pár mesiacov sa pustite aj do čistenia namokro.

Okrem chlpov mohol váš pes alebo mačka zanechať na koberci aj rôzne škvrny, na ktoré je dobré nechať pôsobiť čistiaci prípravok na škvrny na koberce. Na predchádzanie vzniku škvŕn sa vždy uistite, že po návrate zvonku má váš pes alebo mačka čisté a suché labky, hlavne na jeseň a v zime. Po odmočení vyčistite koberec za pomoci jemnej kefy a vody, v ktorej si rozrobíte prípravok na čistenie kobercov. Koberec príliš nenamáčajte, inak by trvalo pridlho, kým by vyschol. Koberec čistite vždy až po vysávaní a najlepšie v teplý deň, aby vyschol rýchlejšie. Pomôcť si môžete aj parným čističom alebo si nechajte koberec profesionálne vyčistiť.

Ak chcete dodať kobercu sviežosť no nemáte čas na umývanie namokro, môžete si pomôcť sódou bikarbónou. Tú rovnomerne vysypte na koberec, najmä na miesta najväčšieho výskytu chlpov a nechajte pár minút pôsobiť. Napokon povysávajte vysávačom a hotovo! Koberec bude sviežejší a chlpy pôdu odstrániť ľahšie. Ak hľadáte len rýchly trik na odstránenie väčšieho množstva chlpov z koberca, skúste to s gumenými rukavicami na riad. Nasaďte si ich a pošúchajte nimi koberec. Vďaka drsnému povrchu sa vám zvieracie chlpy budú zachytávať na rukaviciach s ľahkosťou.

Nezabudnite ani na nábytok

Srsť domácich miláčikov vždy skončí aj na nábytku, a to aj vtedy, ak sa snažíte ich kontaktu s nábytkom predchádzať. Či už ide o čalúnené kreslá alebo drevené skrinky, po čase sa na nich chlpy usadia podobne ako prach. V prípade pohoviek a kresiel je to o to horšie, že často k nim mačky a psy majú povolený prístup, a preto sa na nich chlpy rýchlo nazbierajú. Ak máte kožený alebo koženkový gauč a kreslá, upratovanie nebude také zložité. Chlpy môžete jednoducho vysať vysávačom s vhodným nadstavcom, ktorý kožu nepoškodí, a následne utrieť mierne vlhkou handričkou z mikrovlákna.

Upratovanie srsti v domácnosti

Horšie je to v prípade sedačiek potiahnutých rôznymi textíliami, pretože práve v nich sa chlpy poctivo držia. Avšak aj v tomto prípade si dokážete poradiť jednoduchými trikmi, na ktoré vám vystačia aj predmety, ktoré už v domácnosti máte.

  • Gumená stierka na okná – Guma je na odstraňovanie chlpov z textílie výborná, pretože vďaka drsnému povrchu dokáže chlpy pekne zachytiť. Použiť môžete napr. stierku na okná, gumené rukavice na umývanie riadu či čisté gumené podrážky na topánkach. Gumenou časťou jednoducho prechádzajte čalúnené povrchy, textílie, ale aj koberec a sledujte, ako jednoducho sa chlpy pomocou gumy zbierajú.
  • Suchá špongia – V každej domácnosti sa určite nájde špongia na riad. Túto pomôcku využijete aj pri odstraňovaní chlpov z čalúneného nábytku. Špongiu nenamáčajte a neaplikujte saponát. Použite ju tak, že pritlačíte k nábytku a tlakom stiahnete prichytené chlpy.
  • Lak na vlasy – Pri aplikácii väčšieho množstva laku na vlasy ste si určite všimli, že vlasy sa zlepšia, obalí ich lak a stanú sa tak ťažšie a tvrdšie. Práve to sa dá využiť, keď potrebujete odstrániť jemné zvieracie chlpy. Stačí ich postriekať lakom, počkať, kým vyschne, a následne stiahnuť metličkou alebo vysávačom, ktorým to takto pôjde omnoho ľahšie.

Okrem týchto tipov môžete vyskúšať aj poťahy na gauč a sedačky, ktorými predídete zašpineniu samotného čalúnenia. Raz za čas stačí poťah odňať a po prvotnom odstránení chlpov, napr. lepiacim valčekom, ho môžete vyprať v práčke a vysušiť v sušičke, čím sa zbavíte väčšiny chlpov. Ak neviete nájsť poťah vhodný na váš gauč, zakúpte aspoň deku, ktorou pokryjete miesto vyhradené pre vášho domáceho miláčika, ktorého môžete naučiť, že na gauč síce smie, ale len na miesto pokryté dekou. A ak boj s chlpmi na gauči vopred vzdáte, možno zvláštnym, no účinným tipom je siahnuť po nábytku, ktorý farebne ladí so srsťou vášho štvornohého miláčika. Ak sa chlpov nezbavíte, aspoň ich jednoducho zamaskujete.

Vyberáme z nášho katalógu

Čo s chlpmi na oblečení?

Oblečenie, podobne ako ďalšie tkaniny, pôsobí na zvieracie chlpy ako obrovský magnet. To môže byť celkom problém, keďže nikto nechce ísť do práce alebo na návštevu pokrytý zvieracími chlpmi. Rýchlym riešením je použitie lepiaceho valčeka na chlpy. Lepiaci valček sa skladá z rúčky, na ktorej je upevnený valček, ktorý sa pri pohybe po oblečení roluje. Valček môže byť jednorazový alebo umývateľný. Jednorazové valčeky majú kúsky lepivých papierikov, ktoré po pokrytí chlpmi stačí jednoducho odlepiť a valček ďalej používať, až kým sa všetky neminú. Umývateľné valčeky bývajú z gumových materiálov pokrytých lepivým filmom, ktorý potom, čo sa pokryje chlpmi, stačí iba umyť pod tečúcou vodou. Po vyschnutí možno valček používať ďalej.

Alternatívou valčeka sú kefy a odstraňovače chlpov z oblečenia, ktorých povrch tvorí textília s drsnou štruktúrou. Po pošúchaní po oblečení sa chlpy na túto textíliu prilepia. Odstraňovače mávajú samočistiaci obal, do ktorého sa len zasunú a pri vysunutí ostanú chlpy vo vnútri. Na oblečenie, z ktorého je ťažšie odstrániť chlpy, možno použiť aj jemnú kefu – nikdy nie drsnú, ktorá by mohla vlákna oblečenia poškodiť. Okrem kefy sú aj iné alternatívy, ktoré môžete využiť v prípade, že doma nič iné nemáte. Poslúži aj obyčajná lepiaca páska, ktorú si môžete obmotať okolo dlane lepiacou stranou nahor a použiť na prilepenie chlpov z oblečenia. Najlepšie je použiť maskovaciu lepiacu pásku, ktorá sa používa pri maľovaní, keďže tá nelepí tak silno. Kreatívnym riešením je využitie statickej elektriny. Ak máte doma balón, pošúchajte ho po oblečení a sledujte, ako statická elektrina naberá chlpy.

Potom, ako sa zbavíte najväčšieho množstva chlpov ručne, je načase dať oblečenie do prania. Práve pranie v práčke a sušenie v sušičke vám pomôžu zbaviť sa zvyšku chlpov na oblečení či posteľnej bielizni. Aj keď k sušičke sa bežne dostávame až po vypratí, v prípade oblečenia so zvieracími chlpmi pôjde o prvý krok. Neznamená to, že oblečenie potrebuje celý cyklus, ale stačí, ak ho zapnete na 10 – 15 minút. Najlepšie je použiť cyklus bez tepla alebo pri nízkej teplote, keďže oblečenie sa nemá sušiť, len natriasť, aby sa uvoľnili vlákna látky. Takto sa veľké množstvo chlpov zachytí už v sušičke.

Pri samotnom praní nezabudnite použiť aviváž, ktorá bielizeň zjemní, čím sa chlpy prichytené vo vláknach uvoľnia. Použiť môžete aj ocot, ktorý taktiež pomáha bielizeň zjemniť. Niektoré práčky majú dokonca aj program na odstraňovanie zvieracej srsti. Ak ho nemáte, nevadí – stačí, ak si zvolíte predpranie a oplachovací cyklus navyše. Perte pri 60 °C alebo zvoľte vyššiu teplotu než bežne, vďaka čomu sa chlpy z vláken uvoľnia a zničia sa aj zvieracie alergény na oblečení. Keďže aj práčka sa môže chlpmi zaniesť, nezabudnite sa starať o čistenie filtra a pokiaľ periete skutočne chlpatú bielizeň, napr. deku, na ktorej zviera spáva, vždy sa snažte odstrániť čo najviac chlpov pred praním a po vypratí spustite cyklus naprázdno.

V sušičke sa nakoniec zbavíte zvyšných chlpov, čomu môžete pomôcť aj obrúskami do sušičky, guľami a ježkami, ktoré pomôžu bielizeň natriasť. Čím lepšie sa natrasie, tým viac chlpov sa uvoľní a zachytí vo filtri. Na sušenie v sušičke jestvujú dokonca aj špeciálne obrúsky a odstraňovače chlpov určené práve na zbavovanie sa zvieracej srsti. Práčku aj sušičku pravidelne čistite, a to bubon aj filtre, keďže pri praní bielizne s chlpmi sa môžu ľahko zaniesť. Nie všetky kusy oblečenia však možno sušiť v sušičke a prať v práčke. Pre jemné oblečenie ako blúzky a spodnú bielizeň, ktoré periete ručne, je určený ručný naparovač, ktorý šetrne uvoľní vlákna bielizne, a tým aj chlpy na oblečení.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie sušičky bielizne

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Moderné drevodekor kuchyne – dajte šancu aktuálnym trendom Moderné drevodekor kuchyne – dajte šancu aktuálnym trendom

Plánujete zariaďovať kuchyňu a páčia sa vám moderné kuchyne so vzorom dreva? Potom začnite uvažovať nad drevodekorovou kuchynskou linkou.

Biela spálňa – Ideálna farba pre čistú myseľ Biela spálňa – Ideálna farba pre čistú myseľ

Biela v spálni? Určite jej výberom neurobíte krok vedľa. Biela je farbou čistoty, evokuje sviežosť,  vysoké hodnoty a ideály. Pozrite si naše fotoinšpirácie.

Hexagon police sa hodia do každého interiéru Hexagon police sa hodia do každého interiéru

Zívajú steny vo vašej domácnosti prázdnotou? Potom by ste tento priestor mohli využiť na umiestnenie netradičných políc.Publikované dňa: 26.11.2021
Hodnotenie článku:
(88.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Pečenie chleba doma – čo by vám nemalo chýbať?Pečenie chleba doma – čo by vám nemalo chýbať?

Chlieb je jedna z najobyčajnejších a najzákladnejších potravín, je ho všade mnoho a napriek tomu nám je vzácny ako soľ. Na prípravu domáceho chleba budete potrebovať len niekoľko pomôcok...

Železné panvice a riad: výhody, nevýhody používania, údržba, čistenie, vypekanie panviceŽelezné panvice a riad: výhody, nevýhody používania, údržba, čistenie, vypekanie panvice

Každý materiál poskytuje odlišné vlastnosti a možnosti využitia. Tak je to aj v prípade železných panvíc a riadu. Prekvapia svojimi výhodami.

Aké drevo na údenie klobás, rýb, slaniny, mäsa, zeleniny: slivkové, agátové, čerešňové, bukové, dubovéAké drevo na údenie klobás, rýb, slaniny, mäsa, zeleniny: slivkové, agátové, čerešňové, bukové, dubové

Každý druh dreva má svoje špecifické vlastnosti, ktoré sa odrazia na chuti jedla. Aké charakteristiky majú jednotlivé druhy jedla a akým druhom driev sa pri údení vyhnúť?