Domáce hnojivo z droždia, kávy, mlieka, zemiakov, popola alebo škrupín z vajíčok – ako ho pripraviť?

Ak chcete svojim rastlinám dodať živiny, nemusíte vždy siahať len po kupovaných hnojivách, ktoré sú plné chémie. Hnojivo totiž môžete pripraviť aj doma z množstva ingrediencií, ktoré už v kuchyni máte, ale aj burín, ktoré nájdete na záhrade.

Domáce hnojivo

Výroba domácich hnojív je skvelým spôsobom, ako čo najlepšie využiť to, čo už nespotrebujete. Naše tipy na vlastnoručne vyrábané hnojivá tak určite potešia aj zero-waste domácnosti.

Hnojivo z kávy na čučoriedky

Ak radi pijete kávu, určite vám vždy zvýši množstvo kávovej usadeniny, ktorá inak putuje len do kompostu. Káva však predstavuje skvelú živinu pre čučoriedky a ďalšie kyslomilné rastliny ako ruže, rododendrony a azalky. Obsahuje dusík, draslík a horčík a dopomáha zvýšiť kyslosť pôdy. Na zvýšenie pH taktiež možno použiť ocot, ktorý sa však musí riediť s vodou. Po použití zomletej kávy nechajte usadeninu vždy vyschnúť. Keď si nazbierate dostatočné množstvo usadeniny, jednoducho ju zmiešajte s pôdou v okolí rastliny.

Kávová usadenina sa dá použiť aj ako mulč a rozprestrieť na vrchnú časť pôdy okolo rastliny. Takto pomáha udržať v pôde viac vlahy, prekáža v raste burín, ktoré neznášajú kyslosť, a môže odpudzovať aj niektorých škodcov, napr. slizniaky. Dajte si však pozor, aby ste to s usadeninou neprehnali a pôdu príliš neprekyslili, čo by prekážalo aj kyslomilným rastlinám.

Šupky z banánov pre paradajky aj papriky

Toto jednoduché domáce hnojivo možno vyrobiť z banánových šupiek, ktoré inak len vyhadzujete, alebo prezretých banánov, ktoré sčernejú a už nie sú vhodné ani do pečenia. Vyberte si nádobu, do ktorej pokrájajte šupky alebo prezreté banány. Tie zalejte vodou, ktorej by malo byť dvakrát toľko ako banánov. Nádobu uložte na kuchynskú linku a nechajte 3 dni stáť. Po vylúhovaní preceďte a získané tekuté hnojivo priamo nalejte k rastlinám.

Banány sú skvelým hnojivom, pretože obsahujú vápnik, draslík, fosfor a ďalšie prospešné látky, ktoré sa lúhovaním dostanú do vody. Hnojivo možno použiť na izbové rastliny aj v záhrade, kde z neho benefitujú hlavne paradajky a papriky, pričom výborné je aj pre ruže a ďalšie kvety.

Domáce hnojivo z banánových šupiek

Mlieko je zdrojom vápnika aj pre rastliny

Čerstvé mlieko je dobrým zdrojom vitamínov skupiny B, horčíka a iných minerálov a látok. Je prospešné pre rastliny ako paradajky, papriky a tekvice, ktoré neraz trpia nedostatkom vápnika. Často sa využíva aj proti plesni a ako ochrana proti škodcom, najmä voškám. S jeho množstvom to netreba preháňať, pretože obsahuje baktérie, ktoré sa môžu namnožiť a spôsobiť hnitie koreňov.

Na hnojenie je potrebné použiť čerstvé mlieko, nie tepelne spracované pasterizované mlieko zo supermarketu, ktoré už stratilo väčšinu živín. Mlieko sa má riediť s vodou v pomere 1 : 1 sa možno ho naliať priamo ku koreňom rastlín. Ak ho chcete použiť proti voškám, vlejte ho do rozprašovača a sprejujte ním listy rastliny.

Šupky zo zemiakov dodajú rastlinám draslík

Ak nemáte doma kompostér a vyčítate si, že šupky zo zemiakov vyhadzujete, skúste ich použiť na výrobu hnojiva. Majú vysoký obsah draslíka a nachádza sa v nich aj fosfor, horčík a vápnik. Vďaka tomuto zloženiu podporujú rast rastlín, zvyšujú ich odolnosť proti škodcom a chorobám a dodávajú potrebné živiny. Hnojivo je pritom vhodné pre väčšinu rastlín. Príprava domáceho hnojiva je úplne jednoduchá a budete potrebovať len hrniec s vodou.

Šupky vložte do hrnca a zalejte ich vodou, aby ich zakrývala centimeter navyše. Šupky povarte po dobu 45 minút na miernom plameni. Zemiaky nesoľte, nie je to prospešné pre rastliny. Po uvarení preceďte a nechajte si zemiakovú vodu aj s rozvareným škrobom zo zemiakov. Vodu nechajte vychladnúť a môžete použiť priamo k rastline. Ak by bola príliš hustá, rozrieďte ju vodou.

Šupky zo zemiakov ako hnojivo

Hnojivo z droždia na paradajky, uhorky aj jahody

Droždie má vo varení a pečení nezastupiteľné miesto. Obsahuje množstvo vitamínov skupiny B, ďalšie vitamíny, široké spektrum minerálov aj stopových prvkov. Takýto kokteil živín poslúži výborne aj rastlinám, ak im doprajete domáce hnojivo. Nemusíte pritom droždie na tento účel priamo kupovať, ale využite ho napr. vtedy, ak ste v chladničke našli kocku po záruke. Hnojivo z droždia sa dá použiť na záhradke pre rôzne rastliny, paradajky, papriky, uhorky aj bobuľovité plody ako jahody a maliny, no vhodné je aj pre izbové rastliny.

Droždie si rozrobte v teplej vode ako zvyčajne, najlepšie v odmerke, aby ste si vedeli sledovať množstvo vytvoreného hnojiva. Ak máte k dispozícii len suché droždie, pridajte k nemu aj 1 – 2 lyžice cukru. Droždie nechajte postáť aspoň hodinu, potom dolejte viac teplej vody, aby boli v odmerke 4 l. Pripravené hnojivo nechajte niekoľko hodín odstáť na teplom mieste, pokojne aj cez noc, a následne lejte priamo k rastline.

Popol dodá rastlinám vápnik a draslík

V domácnostiach, v ktorých sa vykuruje tuhým palivom, nie je núdza o popol. A práve ten možno použiť na vyživenie rastlín a obohatenie pôdy o vápnik, horčík, draslík a ďalšie minerály a živiny. Popol však dokáže aj zlepšiť rovnováhu pH pri prekyslení pôdy, ktorá sa stane zásaditejšou. Na hnojenie môžete použiť popol z kotla na tuhé palivo, z grilu či ohniska, ale je dôležité, aby popol nepochádzal zo žiadneho chemicky ošetrovaného dreva.

Popol možno využiť buď priamo, zakomponovaním do pôdy, alebo z neho vyrobiť hnojivo tak, že sa vmieša do kompostu. Po vyzretí kompostu tak budete mať pripravené kvalitné domáce hnojivo, ktoré využijete na rôzne druhy rastlín. Ak sa rozhodnete popol nasypať priamo okolo rastliny, môže pôsobiť aj proti škodcom, napr. slizniakom.

Popol ako hnojivo

Hnojivo z púpavy pomôže pri raste

Na jar pokryjú každú trávnatú plochu púpavy, bola by teda škoda ich nevyužiť. Sú bohaté na draslík, ktorý pomôže pri raste, ale obsahujú aj dusík a fosfor. Preto má hnojivo z púpav široké využitie a polievať ním môžete ako izbové rastliny, tak aj vonkajšie. Na prípravu hnojiva môžete použiť všetky časti rastliny, kvety, stonky, lístky, a dokonca aj korene, ak sa zbavujete púpav z chodníka.

Nazbierajte si dostatok púpav, ktoré uložte do vedra alebo inej nádoby – najlepšie, ak je zatvárateľná alebo ju máte čím prikryť. Zalejte ich vodou a nechajte lúhovať po dobu 2 – 3 týždňov. Pokiaľ nemáte dostatok púpav, použiť môžete zvyšky pokosenej trávy, ktorá je taktiež bohatá na živiny, alebo skombinovať oboje. Po 3 týždňoch púpavu preceďte. Vznikne vám koncentrované hojivo, ktoré je dobré riediť s vodou v pomere 1 : 10. Liať sa môže priamo k rastlinám alebo ho môžete naliať do rozprašovača a izbové rastliny postriekať.

Škrupinky z vajíčok pre doplnenie vápnika

Škrupina vajíčka je známa tým, že ju takmer celú tvorí vápnik. V menšom množstve sa v nej nachádzajú aj iné minerály, ako draslík a fosfor. Vďaka tomuto zloženiu môžu byť účinným domácim hnojivom na kvety, izbové rastliny a zeleninu v záhradke. Po použití vajíčok si uchovajte škrupiny, pokojne aj varené, ktoré si najprv opláchnite a nechajte vysušiť.

Škrupinky z vajec je potom potrebné rozdrviť, najlepšie v mixéri alebo v mažiari, no ak nemáte, vložte si škrupinky do plastového vrecúška a tĺčikom na mäso ich čo najlepšie podrvte. Čím jemnejší prášok vznikne, tým rýchlejšie sa dostanú potrebné minerály do pôdy. Tento prášok potom primiešajte do pôdy v kvetináči alebo okolo rastliny v záhradke. Pôdu polejte, aby došlo k lepšej absorpcii živín.

Škrupiny z vajíčok ako hnojivo

Bobkové listy na priesady

Domáce hnojivo vyrobené z bobkových listov má množstvo živín, hlavne draslík, horčík, vápnik, fosfor aj železo. Podporuje rast, takže sa môže použiť na priesady, paradajky, papriky, uhorky, ďalšie zeleniny a črepníkové rastliny. Bobkové listy možno využiť priamo – listy so podrvia v mažiari alebo v mlynčeku a prášok z listov sa zamieša do pôdy. Druhou možnosťou je príprava nálevu.

Na prípravu hnojiva potrebujete 4 bobkové listy a 1 l vody. Vodu zohrejte na 70 °C a zalejte listy. Tie nechajte lúhovať dlho, aj niekoľko hodín, aby sa do vody uvoľnilo čo najviac živín. Napokon sceďte a hnojivo môžete používať. Dá sa liať priamo k rastlinám, ale aj naliať do rozprašovača a nastriekať na listy mladej rastliny pre podporu rastu.

Kostihoj pre balkónové rastliny

Hnojivo z kostihoja patrí k veľmi obľúbeným. Obsahuje množstvo živín a ten správny podiel dusíka, draslíka a fosforu. Používa sa v záhrade na rôzne druhy zelenín a paradajky, no hnojivo možno využiť taktiež na muškáty a iné balkónové rastliny aj rastliny a kvety rastúce v záhonoch. Má teda široký záber a pripraviť si ho môžete prakticky zadarmo, keďže si viete kostihoj kdekoľvek nazbierať. Pri zbieraní kostihoja však buďte opatrní a vždy noste ochranné rukavice, aby nedošlo k podráždeniu pokožky.

Na výrobu budete potrebovať vedro alebo inú nádobu a kameň, dlaždicu alebo dosku, ktoré budú ťažiť kostihoj, aby zostal stlačený. Do vedra teda natlačte kostihoj čo najbližšie k sebe a na vrch umiestnite kameň. Zalejte vodou a nechajte lúhovať. Proces môže trvať niekoľko týždňov, mala by vzniknúť tmavohnedá tekutina. Po vylúhovaní kostihoj preceďte a hnojivo používajte zriedené s vodou v pomere 1 : 10 priamo k rastline.

Kostihoj ako hnojivo

Voda z akvária dodáva dusík

Máte doma akvárium? Vodu, ktorú získate pri čistení, si určite odložte pre rastliny. Vďaka flóre a faune vášho akvária bude voda v ňom bohatá na dusík, draslík a ďalšie minerály a stopové prvky. Čím je voda špinavšia a kalnejšia, tým býva koncentrácia silnejšia. Pozor, možno použiť len vodu zo sladkovodných akvárií. Voda by taktiež nemala obsahovať žiadnu chémiu a liečivá, takže ak ste nejaké nedávno aplikovali, túto vodu nepoužívajte.

Pri naberaní vody z akvária je dobré vodu trochu rozvíriť, aby stúpli usadeniny z dna a z kameňov. Takto zachytíte viac živín. Vodu z akvária môžete použiť na izbové aj vonkajšie rastliny priamo alebo ju zriediť s čistou vodou, ak je voda z akvária príliš kalná a zanesená. Ak vodu z akvária čistíte príliš často, nebude mať dostatok živín a neposlúži ako hnojivo.

Epsomská soľ pomôže pri kúpeli aj na záhrade

Epsomská soľ je plná horčíka, síry a ďalších minerálov a látok, ktoré sú kľúčové pri raste rastlín a vytvoreniu si odolnosti proti chorobám a škodcom. Rastlina je tak zdravšia a dokáže lepšie vstrebávať živiny z pôdy. Epsomská soľ sa môže použiť na podporu rastu a kvitnutia kvetov ako sú ruže či petúnie a v záhrade ako hnojivo na paradajky, papriky a iné zeleniny.

Na prípravu domáceho hnojiva budete potrebovať 1 lyžičku epsomskej soli a 1 liter vody. Ingrediencie poriadne premiešajte a máte hotovo. Dá sa nalievať priamo k rastline alebo naliať do rozprašovača a sprejovať na listy. Platí to hlavne pre okrasné rastliny a kvety, keďže priama aplikácia povedie ku krajším a lesklejším listom. Epsomskú soľ môžete rozsypať aj na pôdu v okolí rastliny, takže ju nemusíte ani miešať s vodou.

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Svietniky ako dekorácia – strieborné, mosadzné, sklenené aj drevené Svietniky ako dekorácia – strieborné, mosadzné, sklenené aj drevené

Svietnik nie je len praktickým pomocníkom, môže byť aj krásnou dekoráciou do bytu i domu. Neveríte? Pozrite si naše fotoinšpirácie.

Luster do obývačky, kuchyne, jedálne i do spálne. V kurze sú moderné i krištáľové lustre Luster do obývačky, kuchyne, jedálne i do spálne. V kurze sú moderné i krištáľové lustre

Pri výbere lustra treba myslieť nielen prakticky, ale aj esteticky. Luster musí poskytnúť dostatočné osvetlenie a zároveň môže pôsobiť na pohľad zaujímavo.

Betónové kvetináče – hodia sa do bytu i do záhrady Betónové kvetináče – hodia sa do bytu i do záhrady

Betonové kvetináče sa skvelo hodia nielen do vašej záhrady, ale aj do bytu. Môžete do nich zasadiť rôzne sukulenty, ale napríklad aj ihličnany.Publikované dňa: 15.05.2023
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(86.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Polievanie izbových rastlín prevarenou vodou. Ako často?Polievanie izbových rastlín prevarenou vodou. Ako často?

Správna technika polievania izbových rastlín je dôležitou súčasťou našej starostlivosti. V dnešnom článku vám poradíme ako polievať izbové rastliny a ktorým chybám sa vyhnúť.

Izbové rastliny, ktoré čistia vzduch. Dracena, Fikus aj LopatkovecIzbové rastliny, ktoré čistia vzduch. Dracena, Fikus aj Lopatkovec

Poznáte rastliny, ktoré čistia vzduch v byte? Palmy, svokrin jazyk, spiaca panna. Ako ich pestovať? Všetko podstatné sa dozviete v našom dnešnom článku.

Senecio (starček) – druhy, pestovanie, starostlivosť, rozmnožovanie, prezimovanieSenecio (starček) – druhy, pestovanie, starostlivosť, rozmnožovanie, prezimovanie

Či už ste vášnivý pestovateľ alebo s izbovými rastlinami iba začínate, rôzne typy starčekov sú ideálne na každý parapet či poličku. Nemajú totiž vysoké nároky na starostlivosť.