Záhradný domček ako fitness centrum, knižnica, hosťovská či ateliér. Ako využiť záhradný domček?

Záhradný domček je ideálnym priestorom na uskladnenie všetkého vonkajšieho vybavenia, náradia a všelijakých záhradných pomocníkov. Aj napriek tomu, že bývajú domčeky v záhrade pomerne priestranné, ich majitelia často nevedia úplne využiť ich potenciál. Postupne sa stávajú miestom, kde uskladnia všetky potrebné aj menej užitočné veci.

Využitie záhradného domčeka

Existuje však viacero spôsobov, ako naplno využiť voľný priestor v záhradnom domčeku. Môžete ho premeniť do rôznych podôb, vďaka čomu bude mať využitie nielen počas najteplejších mesiacov, ale aj počas neskorej jesene a zimy. Chcete vedieť, čo si môžete v záhradnom domčeku vytvoriť? Tak pokračujte v čítaní tohto článku.

Obľúbené modely záhradných domčekov


Záhradný domček ako úložný priestor a rozšírenie interiéru

Najtypickejším využitím záhradného domčeka je uskladnenie záhradného náradia. Či už ide o uskladnenie sezónneho nábytku alebo len potrebujete priestor na odkladanie kosačky a vertikutátora, záhradný domček je na tieto účely ideálny. Ako tento priestor správne navrhnúť a usporiadať? Najprv si predstavte, čo všetko tam chcete uložiť. V prípade, že tam chcete dať len lopatu, hrable, kosačku alebo pneumatiky, postačí vám aj záhradný domček s menšími rozmermi. Nemusíte premýšľať ani nad nejakým zložitým usporiadaním.

Keď chcete priestor využiť efektívnejšie a uskladniť tam aj objemnejšie veci, ako napríklad bicykle, lyže, kolobežky, drevo do krbu alebo záhradný nábytok, budete potrebovať záhradný domček s väčšími rozmermi. Lepšiu organizáciu menšieho náradia si zabepečíte kúpou poličiek alebo na väčšie veci, ako napríklad lyže, stojanov. Predajcovia nábytku ponúkajú aj riešenia na mieru, takže si stačí presne vymerať priestor a objednať si regály, ktoré budú v domčeku sedieť ako uliate. Rovnako je to aj s policami či uzavretými skrinkami.

Pre kreatívne duše máme malý tip: poličky, stojany a držiaky si môžete vyrobiť aj doma upcyklovaním rôznych materiálov. Stojan na lyže alebo lopatu viete jednoducho vytvoriť z palety. Držiak napríklad na kladivá alebo kľúče vyrobíte z kusa hrubšej dosky, na ktorú pribijete klince alebo priskrutkujete skrutky podľa vzdialenosti náradia. Na úložný priestor stačí prebrúsiť a vymaľovať starý nábytok, ktorý sa schováva na povale alebo ho kúpite za pár eur cez internet.

Separovanie

Ak ste sa rozhodli triediť odpad, potrebujete na to tri až štyri veľké nádoby alebo koše. Medzi klasické patria nádoby na plasty, zmiešaný odpad, papier a bio odpad. Tie zaberú dosť veľa miesta a práve takto môžete využiť váš záhradný domček. Nádoby sa tak uchránia pred nepriaznivým počasím, čo predĺži ich životnosť. Zároveň budete mať všetko na jednom mieste a nebudete musieť odkladať odpad na rôznych miestach v dome. Vyhnete sa aj nepríjemnému zápachu či znečisteniu. Na dvore to bude vyzerať o čosi krajšie a estetickejšie, keď budú nádoby uložené v domčeku.

Záhradný domček na bývanie

Vonkajšia kuchyňa

Ďalším skvelým nápadom je vonkajšia kuchyňa. Keď k vám prídu nečakaní hostia, môžete ich posadiť na terasu pred domček a už nebudete musieť behať so všetkým z kuchyne v interiéri. Na vytvorenie vám postačia nejaké poličky a pracovná doska, no ak ste zručnejší, pomocou paliet si viete vytvoriť kuchynskú linku na mieru. Určite uvítate, keď budete mať čo naviac úložného priestoru. Všetko už je na vašej fantázii. Potom už len doplníte klasické spotrebiče, ktoré by nemali chýbať v žiadnej kuchyni – namiesto platne gril, chladničku na skladovanie potravín a drez s prítokom vody.

Kreatívny priestor

Každý domáci kutil alebo umelec potrebuje svoj kreatívny priestor na sebarealizáciu. Či už ste stolár, maliar, sochár alebo spisovateľ, určite uvítate svoje osobné miesto na rozvoj kreativity. Záhradný domček je na tieto účely dokonalým riešením. Priestor mimo domu ponúka ničím nerušený pokoj a väčšie sústredenie.

Pri výbere domčeka na toto využitie treba dohliadať hlavne na veľkosť. Ak chcete len maľovať alebo písať, nepotrebujete až toľko toho priestoru ako napríklad stolár alebo sochár. Taktiež je dobré všimnúť si orientáciu domčeka vzhľadom na slnko. Vždy je lepšie mať pri práci viac svetla. Rovnako dôležité sú aj okná. Čím väčšie, tým lepšie. Síce budete musieť rátať s častejším a dlhším umývaním a čistením pre lepší výhľad, no pohľadom von do prírody znovu načerpáte kreativitu a motiváciu.

Keď si budete priestor zariaďovať, myslite na to, že by mal stále zostať vzdušný a priestranný. Do vlastného ateliéru si zabezpečte len to, čo budete naozaj potrebovať. Niekto preferuje množstvo dekorácií a textílií, no tu odporúčame vyberať s rozvahou. Netreba nakupovať všetko, čo sa vám páči. Zamerajte sa na nábytok, podlahu a doplnky z prírodných materiálov a čistých línií. Ideálnymi doplnkami sú aj rastliny. Tie dokážu priestor zútulniť a prepoja ho s exteriérom.

Záhradná kancelária

Viacerí si počas pandémie koronavírusu zažili situáciu, že nemohli chodiť do práce, ale museli pracovať z domu. Každý nemá doma pracovňu (možno na ňu nemá miesto) a obývačka len tak ľahko nenahradí bežnú kanceláriu. Znížená koncentrácia, veľa rozptylu a ruchu, neustále vyžadovanie pozornosti od detí a tým pádom aj znižovanie kreativity či motivácie. Veľa ľudí dokonca zvykne pracovať v posteli. Výskumy potvrdili, že tento zvyk má na nás negatívny dopad a znižuje to našu kvalitu spánku. Záhradné domčeky sú dokonalým spôsobom, ako vyriešiť všetky tieto nedostatky a problémy.

Medzi štyrmi stenami nemusí byť všetko len nudné. Vymeňte ich za vôňu dreva a pohľad do prírody, ktorý vás určite nabije kreativitou a pozitívnou energiou. Na práci z domu je dobré, že si môžete priestor vytvoriť podľa svojich predstáv. Svetielka a vonné sviečky dodajú miestu tú správnu atmosféru.

Záhradný domček ako kancelária

Záhradný domček ako priestor pre oddych

Chýba vám v záhrade miesto, kde by ste si mohli počas dňa len tak sadnúť, relaxovať alebo by ste si chceli vybudovať vlastné wellness centrum? Vďaka záhradnému domčeku môžete zostať vonku aj počas tropických či daždivých dní. Stačí si len vybrať vhodné rozmery a dizajn domčeka, zariadiť ho nábytkom či inými kúskami, záleží od zvoleného využitia. Ak do domčeka dotiahnete elektrinu a pridáte posteľ, poslúži aj ako útočisko pre hostí.

Hosťovská izba alebo celoročné bývanie

Ďalším využitím záhradného domčeka je ako bonusová miestnosť na oddych. Je výhodné mať doma jednu vždy upratanú miestnosť pre hostí. Do domčeka si dajte gauč, stôl a nejaké stoličky a spoločenská miestnosť pre hostí je hotová. Domčeky s väčšou a priestrannejšou terasou ponúkajú priestor navyše, ktorý určite treba využiť a tráviť tam čas. Kúpte markízu, na ňu nainštalujte svetielka a prestor bude vhodný aj na horúce letné večery. Keď sa zakryje plachtami, dá sa použiť na spanie počas leta pri väčšom počte hostí.

Vedeli ste o tom, že záhradný domček môžete využiť aj na celoročné bývanie? Samozrejme, na toto musíte myslieť už pri výbere. Závisí hlavne od toho, koľko osôb v ňom plánuje zostať a denne ho využívať. Vo väčšine oblastí už nie je problém pripojiť domček k elektrine, vode, plynu a kanalizácii. Takto nebude problém bývanie ani počas zimných mesiacov. Dôležité je, aby bol vybavený zdrojom tepla a dostatočne zaizolovaný.

Domáce relaxačné centrum

Pre seba relaxáciu je skvelé vytvoriť si doma mini spa so saunou, masážnym kreslom a vírivkou, prípadne menším bazénom. Výber konkrétneho typu sauny je úplne na vás. Väčšinou sa ľudia rozhodujú podľa toho, čo im dovoľuje priestor a rozpočet. Obľúbená je napríklad fínska sauna, kde teplota vzduchu dosahuje okolo 100 stupňov Celzia. Vlhkosť vzduchu závisí od toho, ako polievate kamene. Často sa využíva aj infrasauna, ktorá je vhodná pre starších ľudí a deti. V infrasaune sa potíte až trikrát viac. Keď do nej pridáte himalájsku soľ, dosiahnete lepšiu detoxikáciu organizmu.

Záhradný domček ako miesto na relax

A čo zohľadniť pri výbere vírivky? Ak ju plánujete mať len v záhradnom domčeku, odporúčame siahnuť po pevnom type. Rovnako je vhodné vyberať z kvalitných značiek, ktoré vám zabezpečia dlhú životnosť, rýchly ohrev vody a možnosť celoročnej prevádzky. Čo sa týka tvaru, najčastejšie je to ovál, kruh alebo štvorec. Podľa počtu miest sú na trhu vírivky pre 2 – 7 osôb, najčastejšie si ľudia do záhrady kupujú vírivku pre 4 osoby.

Bar a kino v záhradnom domčeku

Zo záhradného domčeka si môžete spraviť domáce kino. K tomu vám postačí zaobstarať si malý projektor, veľké plátno alebo plachtu a miesto na vyloženie nôh. Pridajte pohodlnú sedačku, ktorá sa dá vytvoriť z paliet a matracov. Atmosféru dotvoríte LED pásikmi, svetielkami a vonnými sviečkami.

K tomu samozrejme nemôže chýbať popcorn a niečo dobré na pitie a filmové večery môžu začať. Ak vám v záhradnom domčeku ešte zvýšil priestor, vytvorte si domáci bar. Malá chladnička, mikrovlnka na prípravu popcornu, špajza, zásoby dobrého jedla a pitia. Domček v tomto prípade nájde využitie v prípade nečakaných návštev alebo keď nebudete vedieť, čo v upršaný deň robiť.

Knižnica ako z rozprávky

Pokiaľ radšej siahnete po knihe, než po filme, môžete záhradný domček využiť aj takto. V domčeku si môžete vytvoriť svoju vlastnú knižnicu. Celú vašu zbierku starších aj nových kníh budete mať na jednom mieste a zorganizujete si ich podľa svojich predstáv. Navyše, uvoľní sa vám priestor v interiéri, takže ho môžete využiť efektívnejšie.

Záhradný domček pre deti

V záhradnej knižnici nemôže chýbať ani pohodlný nábytok – sedačka plná vankúšov, konferenčný stolík, koberce a svetielka. Na uskladnenie kníh odporúčame poličky a pre vzácnejšie kúsky uzatvárateľné skrine. Ak patríte k tým klasickým milovníkom literatúry, určite nepohrdnete ani kávovým kútikom. Stačí vám menší regál s poličkami, kam umiestnite kávovar, vaše obľúbené druhy kávy a niečo sladké na zajedenie. Takto sa budete môcť nerušene a v pokoji premiestniť mysľou do deja príbehu vo svojom vlastnom priestore.

Kráľovstvo hier (nielen) pre deti

Každý ako malé dieťa túžil po svojom tajnom miestečku, kde mali dospelí zákaz vstupu. Vcíťte sa znova do detského sveta a vytvorte jedno také malé kráľovstvo aj u vás na záhrade. Postačí vám k tomu málo a deti odtiaľ nebudú chcieť odísť.

V záhradnom domčeku budú mať vyhradený priestor pre hru a rozhadzovanie hračiek, takže v interiéri zostane vždy upratané. A nielen doma, ale aj na záhrade. Pridajte dovnútra gauč alebo nevyužitú posteľ, mäkký koberec a farebné deky, aby malým objaviteľom nič nebránilo v spriadaní plánov na záchranu sveta.

Staršie deti sa tiež nebudú sťažovať, ak im vytvoríte malé centrum voľného času, v ktorom sa môžete zabaviť spolu s nimi. Pingpongový a biliardový stôl potrebujú viac miesta, preto tomu prispôsobte veľkosť domčeka. No na stolný futbal a terč na šípky postačí aj menší priestor. Využitie nájde i pohodlný gauč a k tomu televízor s hernou konzolou.

Samozrejme, zabúdať nemôžeme ani na športových fanúšikov. Záhradný domček sa pre nich môže stať centrom počas špeciálnych športových sviatkov – majstrovstiev sveta v hokeji, vo futbale alebo počas olympiády. Pre nich vám postačí plátno alebo plachta a projektor. Ako bonus si tam môžete zriadiť mini bar s obľúbenými nápojmi.

Domáce fitness centrum

Dlhšie rozmýšľate nad tým, že by ste chceli chodiť do posilňovne ale nemáte čas a chuť? Domáce fitness centrum je pre vás to pravé. Nemusíte nikam chodiť. Doma vám už nebude zavadzať bežecký pás alebo stacionárny bicykel. Ak nemáte financie na takéto stroje, nezúfajte. Úplne vám postačí hrazda, zopár činiek a závaží a odporová guma. Tieto nástroje sú veľmi dobré pri cvičení s vlastnou váhou. Základné vybavenie vás vyjde pár desiatok eur. Ak máte v domčeku viac voľného priestoru, môžete si zacvičiť aj jogu alebo pilates.

Cvičenie doma v záhradnej telocvični je výhodné počas zimy aj počas leta. V zime je to príjemný výhľad vonku do vašej záhrady. V lete si zase môžete otvoriť okná a môžete sa hýbať a cvičiť pri čerstvom vzduchu. Výhodou je aj väčšie súkromie. V neposlednom rade máte v blízkosti svoj dom, kde si môžete skočiť po desiatu alebo vodu a po cvičení sa dostanete skôr k sprche, ako keby ste mali ísť niekoľko kilometrov z fitness centra.

Autor článku

Kristína Šafrová

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke Zelená spálňa – budete sa v nej cítiť ako v bavlnke

Patrí zelená k vašim obľúbeným farbám? Potom sa jej pri zariaďovaní bytu nemusíte vôbec obávať. Pozrite sa, ako sa hodí napríklad do spálne.

Žlté kuchyne – potešia oko i ducha Žlté kuchyne – potešia oko i ducha

Žltá farba má mnoho pozitív – nielenže je optimistická a zlepšuje náladu, ale tiež dokáže zosvetliť a otepliť interiér a zväčšiť priestor. Hovorí sa však aj to, že vzbudzuje chuť do...

Zelená kúpeľňa nemusí byť tuctová Zelená kúpeľňa nemusí byť tuctová

Farbu do kúpeľne, podobne ako je to v prípade kuchyne, si zvyčajne vyberáme na desiatky rokov. Preto sa pri jej voľbe môžete poriadne zapotiť. Pokiaľ ste nikdy neuvažovali nad zelenou v...Publikované dňa: 21.09.2022
Posledná aktualizácia:
Hodnotenie článku:
(92.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako namontovať TV na stenu bez káblov – výška, držiak, cenaAko namontovať TV na stenu bez káblov – výška, držiak, cena

Chcete umiestniť televízor na stenu, ale neviete si poradiť s trčiacimi káblami? Poradíme vám, ako si vybrať správny držiak na televízor, ako pripevniť TV na stenu a ako skryť káble z TV.

Ako pripevniť závesné hojdacie kresloAko pripevniť závesné hojdacie kreslo

Závesné hojdacie kreslo je praktický bytový doplnok so všestranným využitím. Viete, ako závesné hojdacie kreslo bezpečne zavesiť?

Ako nainštalovať závesný kvetináč – postup aj bez vŕtaniaAko nainštalovať závesný kvetináč – postup aj bez vŕtania

Spôsobov zavesenia kvetináča je hneď niekoľko. Prezradíme vám, ako inštalovať závesný kvetináč i to, ako ho zavesiť bez vŕtania.