Záhrada pre alergikov – rastliny, okrasné trávy, kvety, stromy pre alergikov

Aj alergici by radi v záhrade relaxovali a zabávali sa s priateľmi. V niektorých ročných obdobiach je to však skôr utrpenie. Dostaví sa nepríjemné kýchanie, slzenie očí, opuchy alebo nádcha. Ako by si mohli aj takíto ľudia užívať pobyt v záhrade?

Záhrada pre alergikov – aké rastliny, kvety, stromy, okrasné trávy zvoliť?

Riešením je záhrada vytvorená na mieru alergikom. Vyberať by ste mali z rastlín, ktoré majú svoj peľ ukrytý a neuvoľňuje sa do okolia. Patria medzi ne plnokveté alebo kratšie kvitnúce rastliny. V článku sa dočítate, aké rastliny sú do záhrady pre alergikov najlepšie a ako by ste ich mali medzi sebou kombinovať.

Príčinou podráždenia je peľ

Dráždi sliznice, spôsobuje podráždenie pokožky, slzenie aj opuchy. Vyvolať môže taktiež silný astmatický záchvat. Peľ je najväčším nepriateľom alergikov počas obdobia kvitnutia rastlín. Samozrejme, aj keď si vytvoríte špeciálnu záhradu prispôsobenú vašej alergii, vždy sa môže stať, že sa do nej dostane peľ z okolia. Na druhej strane takýmto spôsobom spravíte maximum pre svoju ochranu.

Problematickými obdobiami sú jar a leto, keď kvitne väčšina rastlinných druhov. Prvé alergické reakcie sa prejavujú už vo februári, kedy začínajú rozkvitať liesky a vŕby. Ľudia so silnejšou alergiou môžu mať problémy až do konca októbra, pri odkvitaní tráv a žihľavy. Na jar kvitne väčšina rastlín a peľ sa dostane vo veternom počasí do veľkých vzdialeností. Ideálnym prostredím pre alergikov sú menšie záhrady s pár rastlinami. No je nám jasné, že niektorí jednoducho neodolajú a nakúpia si množstvo druhov. Ani to nie je problém, ak vyberáte uvážene.

Rastliny, ktorým sa treba vyhýbať

V záhrade pre alergikov by ste mali vynechať aj klasický trávnik. Je veľa možností, ktorými ho môžete nahradiť. Ideálnym riešením je štrk, dlažba alebo kamene. Nemali by ste používať drevenú kôru. Aj tá obsahuje vlákna a výtrusy húb dráždiace alergikov. V prípade, že sa trávnika aj napriek alergiám nechcete vzdať, snažte sa ho aspoň pravidelne kosiť. Čím kratší strih mu doprajete, tým lepšie. Tráva by nemala nikdy dorásť príliš vysoko. Nielenže sa bude ťažšie kosiť, ale usadia sa v nej druhy rastliny, ktoré uvoľňujú peľové častice. Je to púpava, sedmokráska či iné druhy buriny.

Vo svojom kvetinovom záhone musíte oželieť aj klasické lúčne kvety. Margarétky, klinčeky, papuľky, rebríčky, krásnoočká, chryzantémy aj druhy tráv. Nemali by ste sadiť ani ruže s intenzívne voňajúcimi kvetmi alebo tradičné konvalinky. V prípade cibuľovín sú nevhodné ľalie. Kvitnúce stromy a kry, ktoré majú silnú vôňu, bývajú tiež problémom. Napríklad pajazmín, orgován, baza aj zimolez. Z letničiek alergici zle znášajú bohaté kvety na peľ – slnečnice, muškáty, povojník, hrachor. Problematické rastliny nájdete aj medzi liečivými bylinkami, v záhone by ste mali vynechať echinaceu alebo palinu.

Plánujete doma výsadbu živého plota? Aj v tomto prípade treba brať do úvahy vašu alergiu. Určite by ste nemali siahať po vtáčom zobe. Ideálnou alternatívou sú popínavé rastliny, ktoré vedia tiež vytvoriť súvislú zelenú plochu. Vaše dutiny nebude dráždiť plamienok alebo vybrané kultivary nevoňavých ruží. Naopak, nevhodný je brečtan, chmeľ a zimolez.

Podráždenie pokožky

Okrem často sa vyskytujúcej peľovej alergie môžete mať alergiu kontaktnú. Znamená to, že vaša pokožka zareaguje na drsný, chlpatý, pichľavý alebo jedovatý povrch rastlín. Medzi takéto druhy patria borák, kostihoj, divozel, ruta, rudbekia, prvosienka, pľúcnik, viaceré druhy cypruštekov a borievok.

Alergická reakcia na rastliny v záhrade

Medzi nebezpečné rastliny patria aj tie, ktoré pri poškodení povrchu produkujú hustú mliečnu šťavu. Keď sa vám dostane na pokožku, spôsobuje nepríjemnú alergiu. Takéto účinky majú prýštce, iskerníky alebo prilbice. Jedovatými rastlinami sú oleandre, silno voňajúce konvalinky alebo vistérie. Niekedy sa môžete o tieto rastliny len jemne obtrieť a pokožka hneď nežiaduco reaguje. Aj napriek týmto dôsledkom sa dajú tieto druhy pestovať v záhrade pre alergikov, no nemali by ste ich sadiť blízko chodníka a terasy.

Starostlivosť o rastliny s peľom

Máte obľúbené druhy spomedzi vyššie spomínaných rastlín alebo už máte v záhrade zasadené nevhodné odrody pre alergikov? Ideálne je prenechať starostlivosť o záhradu iným členom domácnosti alebo profesionálnemu záhradníkovi. Ak to nie je možné, snažte sa používať záhradné náradie s dlhou rúčkou. Postará sa o to, aby ste mali odstup od rozvírených peľov a spór húb. Nádobu na kompostovanie s nahromadeným peľom presuňte na miesto, kde sa často nezdržiavate.

V prípade, že ste vonku trávili svoj voľný čas relaxáciou či zábavou, dôkladne sa osprchujte a umyte si vlasy. V období najsilnejšej peľovej sezóny si do záhrady prichystajte vlhkú látkovú vreckovku a noste dlhé rukávy. Vhodné je použiť aj okuliare, klobúk alebo šiltovku. Záhradné práce a prechádzky si počas peľovej sezóny naplánujte na menej veterné dni. Ideálne je vyraziť von na poludnie alebo popoludní, pretože peľová záťaž je vtedy nižšia.

Kvety do záhrady pre alergikov

V záhrade alergikov by ste mali preferovať rastliny, ktoré majú zaujímavé listy, nie kvety. Namiesto tradičných drevín siahnite po nekvitnúcich druhoch. Ktoré konkrétne rastliny sú do týchto špeciálne prispôsobených záhradách ideálne?

  • Pôdopokryvné rastliny a rastliny bez kvetov – rastliny okrasné listom by sa mali v záhrade alergika vyskytovať najčastejšie. Aby ako celok nepôsobila záhrada nudne, ozvláštnite ju viacerými druhmi odlišnými veľkosťou, farbou aj počtom listov. Obľúbenými sú paprade, prísavníky, bedrničky, zimozeleň a skalník.
  • Trvalky – z trvaliek a trvalkových kríkov máte široký výber. Medzi trvalkové kríky patria dula, muchovník, ibištek, tavoľník aj hortenzia. Trvalkovými rastlinami vhodnými pre alergikov sú pivónie, zvončeky, nevädze, levandule a mäta.
  • Letničky a dvojročné rastliny – ak máte letničky a dvojročné rastliny, môžete siahnuť po nezábudkách, sirôtkach, petúniách, kapucínkach a záhradných makoch.
  • Skalničky – v tejto kategórii sa nemusíte obmedzovať, rastliny s peľom v nej takmer nie sú. Ideálne je zvoliť rastliny do 10 centimetrov, pretože peľ sa k vám dostane len ťažko.
  • Samičie dvojdomé rastliny – podobne ako skalničky aj samičie dvojdomé rastliny sú stávkou na istotu. Peľu sa nemusíte obávať, pretože ho produkujú len samčie rastliny. Vhodný je napríklad rakytník, tis alebo skimia.
  • Dreviny – ani živého plota sa netreba báť, stačí len zvoliť tie správne druhy drevín. Vhodné sú napríklad tuje, tisy či borievky. Potrebné je jedine to, aby ste ho vždy včas ostrihali, aby nevykvitol. Potom si poradíte aj s rýchlo a husto rastúcimi druhmi.

Okrasná tráva v záhrade

Jazierka a rozdelenie záhrady

Vodné plochy v záhrade sú krásnou ozdobou. Aj keď vodné a pobrežné rastliny nie sú pre alergikov vhodné, vodopády a vodné steny môžu byť zaujímavým doplnkom, ktorý pozdvihne vzhľad záhrady. Uprednostnite toto riešenie pred klasickými stojatými jazierkami. Vodný prvok skrášli záhradu akejkoľvek veľkosti, zvlhčí a osvieži vzduch, čo je pre dutiny a pokožku alergikov veľmi prospešné.

V prípade výstavby tejto špeciálnej záhrady je dobré rozčleniť ju na viacero samostatných častí. Oddelíte ich zátarasami, ktoré budú prepúšťať svetlo, no budú aspoň mierne tlmiť vietor. Nedostane sa tak k vám peľ z okolitých záhrad a lúk. Ak máte v záhrade terasu, tiež je vhodné vytvoriť drevené alebo kovové steny na bokoch. Takto môžete vonku relaxovať bez starostí, že sa dostavia silné alergické reakcie.

Pozor na postreky

Pre alergikov sú okrem peľov a húb nebezpečné aj chemické postreky proti škodcom a umelé hnojivá používané na pestovanie rastlín. Na jednej strane by ste mali udržiavať záhradu v kondícii a ochrániť ju pred premnožením parazitov, na druhej strane vás môžu tieto prípravky silne dráždiť. Spóry z plesní a húb sa šíria počas celého roka, ale najviac sa im darí v mulčovacej kôre, v nahrabanom zvlhnutom lístí aj v komposte.

Namiesto používania chemikálií sa snažte nájsť jednoduchšie riešenie. V záhrade nahraďte miesta s kôrou štrkom, kamienkami či iným anorganickým materiálom. Prechádza cezeň vzduch a mikroorganizmy nemajú šancu. Kompost umiestnite v odľahlejších miestach záhrady (ak máte takú možnosť). Zabezpečte, aby medzi rastlinami prúdil dostatok vzduchu a nehromadila sa tam vlhkosť.

Autor článku

Kristína Šafrová

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Pridať komentár

Pozrite si aj naše inšpirácie

Poschodová posteľ – šetrí miesto a deti ju milujú Poschodová posteľ – šetrí miesto a deti ju milujú

Čo robiť, keď máte len jednu detskú izbu, ale dvoch drobcov? Skvelým riešením, ktoré šetrí miesto, je poschodová posteľ. Deti ju budú milovať, hrozí však, že sa pobijú o to, kto bude...

Adventné vence Adventné vence

4 týždne pred Vianocami je krásna, zároveň však aj hektická kapitola roka. Napriek tomu by sme nemali zabudnúť na jeden z najtypickejších symbolov adventu, tradičný adventný veniec,...

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Rozmýšľate nad tým aká farba sa hodí k tyrkysovej? Jednoznačne šedá! Tyrkysová pôsobí ukľudňujúcim dojmom a šedá veľmi dobre nahradzuje fádnu bielu.Publikované dňa: 02.05.2022
Hodnotenie článku:
(90.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Vysoké, mrazuvzdorné, popínavé vždyzelené rastliny a kvety na terasuVysoké, mrazuvzdorné, popínavé vždyzelené rastliny a kvety na terasu

Ako správne zvoliť rastliny na terasu a ktorým druhom sa bude najlepšie dariť? Parametrov výberu a požiadaviek je hneď niekoľko.

Ako zavlažovať záhradu: polievanie trávnika, paradajok, papriky, zemiakov, cibule či cesnakuAko zavlažovať záhradu: polievanie trávnika, paradajok, papriky, zemiakov, cibule či cesnaku

Vysoké teploty, ostré slnečné lúče a nedostatok zrážok nevyhovujú kvetom, stromom ani trávniku. Ako na pravidelnú zálievku všetkých rastlín?

Ako založiť trávnik? Akú trávu vysadiť?Ako založiť trávnik? Akú trávu vysadiť?

Zakladanie trávnika nemusíte nechávať len na profesionálov. Poradíme vám, na čo všetko by ste nemali zabudnúť počas prípravy a pri údržbe nového trávnika.